fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

R. Kwiatkowski zażądał wyjaśnień ws. zatrzymań młodych ludzi w Toruniu i są!

W całym kraju obserwujemy zmianę zachowań funkcjonariuszy zabezpieczających protesty kobiet. Interwencje policjantów mają brutalny i prowokujący charakter, który niewątpliwie ma działać mrożącym przykładem, że nie warto i strach angażować się w kolejne demonstracje. Poza tym zdarzają się przypadki nachodzenia w domach prywatnych osób i kierowania oskarżeń za aktywność  w nielegalnych zgromadzeniach, także w województwie kujawsko-pomorskim. Poseł Robert Kwiatkowski interweniował dziś w sprawie zatrzymanych osób w Toruniu na manifestacji w obronie praw kobiet.

Oto treść pisma, które przekazał insp. mgr. Maciejowi Lewandowskiemu, komendantowi miejskiemu Policji w Toruniu:

„Na podstawie art. 20 Ustawy „O wykonywaniu mandatu posła i senatora” z dnia 9 maja 1996 roku (Dz. U. 2018.0.1799) w ramach interwencji poselskiej, jako poseł RP żądam od Pana złożenia niezwłocznie wyjaśnień, na jakiej podstawie zostały zatrzymane dwie osoby, które uczestniczyły w sobotnim, pokojowym (!) proteście w obronie praw kobiet w Toruniu, który był połączony z obchodami 102. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Kwestia trzeciej osoby, zatrzymanej przez Policję podczas sobotniej manifestacji kobiet, ściganej listem gończym, o czym informują media, to sprawa kryminalna i nie stanowi przedmiotu mojej interwencji.

Jeszcze do niedawna toruńscy policjanci zachowywali się profesjonalnie. Ich działania nie były prowokujące. Raczej obserwowali i zabezpieczali uczestników trwających od miesiąca protestów. Nie dążyli do konfrontacji z manifestantkami i manifestantami. Od kilku dni obserwujemy jednak zupełnie inne zachowanie. Policjanci w Toruniu ewidentnie zachowują się prowokująco wobec uczestników demonstracji, które mają wymiar protestów politycznych w obronie praw i wolności kobiet.

Proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. W jaki sposób zatrzymany 16-latek naruszył nietykalność funkcjonariusza policji?

2. Dlaczego został zatrzymany 22-latek, który nie popełnił żadnego wykroczenia?

3. Według relacji jednego ze świadków zdarzenia, wobec zatrzymanego użyto środków przymusu bezpośredniego. Miał być on duszony przez policjantów w radiowozie. Proszę o wyjaśnienie ww. zdarzenia oraz o odpowiedź, czy i dlaczego w dniu 28 listopada br. zostały użyte wobec manifestanta środki przymusu bezpośredniego?

Proszę również o informacje, dlaczego zostało wezwanie do Komendy Miejskiej Policji w Toruniu pogotowie ratunkowe do jednego z zatrzymanych?

W ocenie uczestników protestów oraz relacjonujących je mediów, toruńscy policjanci zabezpieczający manifestacje przeciwników uchwały TK w kwestii zaostrzenia tzw. Ustawy antyaborcyjnej, prowokują swoim zachowaniem uczestników protestu i dążą do konfrontacji. Pytam Pana, skąd ta widoczna zmiana zachowania wśród funkcjonariuszy toruńskiej policji?

Czy to Pańskie rozkazy dla podwładnych czy polecenia z Komendy Wojewódzkiej?

Nie zamierzam tak zostawić tej sprawy, dlatego też Panie Komendancie, proszę o wskazanie terminu spotkania, w trakcie którego mógłbym tę sprawę omówić z Panem osobiście. Jednocześnie muszę nadmienić, że wystąpię o stosowne wyjaśnienia do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji.

Z poważaniem,

Robert Kwiatkowski
Poseł na Sejm RP

Toruń, 30 listopada 2020 r.

***

Czytaj wiecej: "Nowości" Toruń. Dramatyczne zatrzymanie podczas protestu kobiet

Fot.: Grzegorz Olkowski (tamże

Opr. nim, 30 listopada 2020 r.

***

Odpowiedzi posłowi udzielił Komendant Miejski Policji w Toruniu insp. Maciej Lewandowski

Poniżej pełna treść pisma:

"Odpowiadając na Pana pismo o nr 1.dz.128/222/11/2020 z dnia 30 listopada 2020 r., które do tut. Komendy wpłynęło 30 listopada 2020, stosownie do dyspozycji art. 20 ust.2 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu Posła i Senatora (Dz.U z 2018 r. poz. 1799) informuję, że w sprawie stanowiącej jego przedmiot wdrożono czynności służbowe zmierzające do ustalenia okoliczności podnoszonych w nadesłanej korespondencji.

Na wstępie pragnę zauważyć, że organy Policji, realizują zadania stosownie do przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2020 poz. 360 z późn.zm.). Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt. 4 powołanego aktu prawnego, do podstawowych zadań Policji należy wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców. Zachowania polegające na naruszaniu nietykalności cielesnej funkcjonariuszy Policji lub ich znieważaniu w rozumieniu przepisów art. 222 i 226 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks Karny (Dz.U. 2020 r . poz. 1444 z póź.zm) , są czynami zabronionymi zagrożonymi karą. Tym samym sprawcy takich przestępstw podlegają odpowiedzialności karej.

W dniu 28 listopada 2020r. w Toruniu, w trakcie zabezpieczenia protestu w obronie praw kobiet, zatrzymano jak Pan zauważył trzech młodych mężczyzn. Jeden z nich był poszukiwany Sąd Rejonowy w Toruniu i został zatrzymany zgodnie z nakazem o sygnaturze akt. VIII K 701/20. Natomiast pozostali dwaj, jako osoby podejrzane o popełnienie czynów zabronionych opisanych wyżej zostali zatrzymani na podstawie art. 15 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r o Policji (Dz.U. z 2020 r.póź.360 z późn. zm. ) i art. 244 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. – Kodeks postępowania karnego (Dz.U. z 2020r. poz.30 z późn. zm.) oraz art. 32 e ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U. z 2018 r poz. 969). W obu tych przypadkach zostały wdrożone stosowne postępowania w trybie przepisów określonych w cytowanych aktach prawnych.

W stosunku do nieletniego sprawcy czyny karalnego naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji polegającego na odpychaniu go w trakcie wykonywania czynności służbowych tj. określonego w art. 222 § 1 kk. w Komisariacie Policji Toruń - Śródmieście wdrożono czynności o nr 1.dz.KPŚr-D-5284/20, RSD-2457/20, a materiały przekazano zgodnie z właściwością do Sądu Rejonowego w Toruniu.

Z kolei przeciwko osobie podejrzanej o znieważenie funkcjonariusza Policji tj. przestępstwo z art. 226 § kk, w Komisariacie Policji Toruń - Śródmieście wdrożono postępowanie przygotowawcze o nr 1.dz.KPŚr-D-5287/20, RSD-2456/20, które na dzień sporządzenia niniejszego pisma pozostaje w toku.

Odnoszą się do użycia środków przymusu bezpośredniego informuję, że zasady i warunki ich stosowania zostały określone w ustawie z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz.U. z 2019 r., póź. 2418). Zatrzymany nie stosował się do poleceń uprawnionego funkcjonariusza i był agresywny stąd policjanci zastosowali wobec niego środki przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej, chwytów obezwładniających i kajdanek, a następnie został on doprowadzony do Komisariatu Policji Toruń - Śródmieście. Do jednostki został wezwany Zespół Ratownictwa Medycznego z powodu oświadczenia zatrzymanego o stanie zdrowia oraz nawrotu schorzenia, na które cierpiał przed zatrzymaniem i w celu udzielenia pomocy medycznej w tym zakresie.

Jednocześnie informuję, że działania policjantów w trakcie zabezpieczenia protestu w dniu 28 listopada 2020 r. w Toruniu, nie stanowiły zachowań cyt.: "(...) prowokujących wobec uczestników demonstracji (...)", ale wynikały z okoliczności opisanego zdarzenia. Zapewniam, że intencją interweniujących policjantów nie było cyt.: "(...) dążenie do konfrontacji (...)" z protestującymi, a zapewnienie ładu i porządku publicznego. W tym zakresie Pana pytania o wyżej wymienione kwestie uważam, za bezpodstawne.
Natomiast w części stanowiącej w swojej treści zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w dniu 28 listopada 2020 r. w Toruniu polegającego na duszeniu w radiowozie osoby zatrzymanej i użycia wobec niej środków przymusu bezpośredniego, Pana korespondencję przekazałem zgodnie z właściwością do Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum - Zachód w celu prawno-karnej oceny opisanego zachowania funkcjonariuszy Policji.

W zakresie daty ewentualnego spotkania proponuję, aby pracownicy Biura Poselskiego skontaktowali się telefonicznie z sekretariatem tut. Komendy (tel. 47 754 22 10), w celu uzgodnienia dogodnego dla Pana terminu.

Komendant Miejski Policji w Toruniu
insp. Maciej Lewandowski".

11 grudnia 2020 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem